Новини Прожектора

Як "комфортна" їжа допоможе зберегти вашу психіку

Як
Фото: harchi.info

Улюблені страви дійсно вміють піднімати наш настрій, але краще ними не зловживати.

Що таке комфортна їжа


Комфортна їжа - це страви, які мають ностальгічну або сентиментальну цінність для людини. Наприклад, звична їжа з дитинства, яка асоціюється із затишком. Завдяки цьому вона, за задумом, повинна покращувати стан, якщо видався непростий день.

Часто комфортна їжа - висококалорійна, з великою кількістю вуглеводів. І зрозуміло, у кожного вона своя. Уподобання людини залежать від регіону, в якому пройшло його дитинство, національних і культурних особливостей. Якщо для одного це борщ, то для іншого - карі.

Комфортною їжею називають будь-яку ситну їжу, яка забезпечує почуття спокою і захищеності. Термін часто вживають і психологи. Їжа, здатна подарувати смак дитинства або асоціації з бабусиними смаколиками, багато в чому допомагає впоратися з сезонною депресією, піднімає настрій і в цілому поліпшує світовідчуття людини. Найчастіше комфортної їжі хочеться саме в період стресу, а також в період перебудови організму під час зміни сезонів, щоб акліматизація проходила більш гладко.

Що кажуть про комфортну їжу дослідження


Здавалося б, смачна і прекрасна їжа всім піднімає настрій. Однак не все так просто.

В одному невеликому дослідженні вчені перевірили, як на комфортну їжу відгукуються емоційні люди, які зазвичай заїдають стрес  і їх протилежності, яким в хвилюючих ситуаціях шматок в горло не лізе. Виявилося, що у перших настрій піднімався, а у других - навпаки, так як це суперечить їх звичного харчової поведінки.
За підсумками другого дослідження вчені виявили, що комфортна їжа дійсно покращує настрій. ;Але при цьому вони практично не помітили різниці з випадками, коли учасникам давали «некомфортну» їжу. Більш того, навіть якщо їх зовсім не годували, через деякий час настрій все одно поліпшувався і більше не псувався.

Крім того, опитування показали, що чоловіки і жінки віддають перевагу різній комфортній їжі. Для перших це повноцінні основні страви на кшталт запіканок і стейків, для других - закуски і десерти на зразок шоколаду і морозива.Ймовірно, це пов'язано з тим, що чоловіки хочуть відчути турботу і готові її прийняти у вигляді страви, що передбачає вкладення чиїхось старань. А жінки не бажають займатися готуванням і прибирати після цього кухню, тому вибирають щось вже готове до вживання.

Чому комфортна їжа не найкращий спосіб допомогти психіці


За словами психолога з австрійського центру здоров'я Verba Mayr В'ячеслава Любимова, під час прийому їжі людина задовольняє одну з базових потреб - втамовує голод. Іноді це супроводжується приємною бесідою, музикою, атмосферою і оточенням, що радують око і слух. Тоді мова йде вже про задоволення іншої потреби - в соціальній взаємодії.
Їжа здатна давати те, чого людина потребує, і в тому числі допомагає відчувати себе спокійно в ситуаціях, які напружують. Ще вона може стати нагородою за досягнення, коли хочеться відзначити результат.

Якщо їжа не пов'язана із задоволенням базової потреби в вгамування голоду і використовується як інструмент досягнення будь-яких психологічних станів і при цьому людина втрачає контроль над кількістю або якістю їжі, можна говорити про розлад харчової поведінки.

Справа в тому, що їжа може на якийсь період підняти настрій і полегшити стан, але вона не вирішує проблему. У той же час людина звикає до цієї «чарівної таблетки», яка дає можливість відчути себе краще. І навіть якщо у когось немає звички заїдати стрес, вона цілком може виробитися. А так як причини поганого самопочуття від цього нікуди не зникають, великий ризик, що людина буде вдаватися до їжі все частіше і частіше, що може негативно відбитися на її здоров'ї.

Коли комфортна їжа все-таки може допомогти


Сита людина - спокійна людина. Психолог Юлія Кузнєцова пояснює, що угамування голоду дає відчуття захищеності і зменшує тривожність. Їжа також пов'язана з виживанням, тому їй відводиться так багато місця в нашому житті.
Однак допомогти, а не нашкодити, їжа може тільки в разі осмисленого ставлення до неї. Наприклад, якщо на вечерю приготувати бабусину коронну страву, навряд чи станеться щось погане. Але є різниця, з'їсте ви, скажімо, одну тарілку смаженої картоплі або відразу всю сковороду.
У всьому потрібен баланс і усвідомлене ставлення до свого життя. Гормони радості, а з ними почуття спокою і захищеності, гарний настрій можна отримати іншими способами, не пов'язаними з їжею. А смачні страви нехай будуть прикрасою вашого життя, але не її змістом або проблемою.